sobota, 28 maja 2016

Racuszki z kwiatami. Kwiaty świdośliwy, klonu, robinii akacjowej.

Smażę kwiaty różnych roślin... robinii, bzu, klonu, świdośliwy, śliwki, jabłoni, wiśni, itd.
Racuszki skomponowane z tego, co było pod ręką, bardzo posmakowały całej rodzinie. Ciasto zależy od naszych upodobań, można zrobić nawet takie, jak na naleśniki. Ostatnio przygotowuję wg poniższych proporcji.
Ciasto: 1 jajko, 2-3 łyżki brązowego cukru, szczypta proszku do pieczenia, 300 ml mleka, szczypta soli, mąka do zagęszczenia (ilość wg uznania).

Smażone kwiaty klonu:
Smażę je na oleju. Zanurzam w niezbyt gęstym cieście, jednocześnie smażę także młode listki klonu. Można podać oprószone cukrem pudrem, jeżeli ciasto wydaje się za mało słodkie.

Racuszki z kwiatami klonu i gruszką:

Do ciasta dodaję więcej mąki, aby wyszło gęste, jak na racuchy (proporcje ciasta i owoców są dowolne). Gruszkę obieram, kroję w długie paski, dodaję dwie pokrojone suszone morele i jedną pokrojoną suszoną figę, doprawiam sokiem z cytryny. Na niedużej ilości tłuszczu układam łyżkę lub dwie ciasta z owocami, na wierzchu kwiatostan klonu. Po zezłoceniu smażę z drugiej strony.

Smażone kwiaty świdośliwy:

Kwiaty świdośliwy mają bardzo intensywny i mdły zapach. Ciasto przygotowuję wg przepisu, który podałam na początku, ale doprawiam sporą ilością soku z cytryny. Zanurzam kwiaty w niezbyt gęstym cieście i smażę na niedużej ilości tłuszczu. Warto jeść same kwiaty, łodyżki są lekko gorzkawe. Można do ciasta dodać same płatki, wtedy placuszki w całości będą jadalne i bardzo smaczne
.
Racuszki z jabłkami, żurawiną i kwiatami świdośliwy:

Ciasto zagęszczam mąką, aby miało konsystencję tradycyjnego ciasta na racuchy. Dodaję obrane i pokrojone w kostkę jabłko, kilka przekrojonych ma połówki suszonych owoców żurawiny i kwiatki świdośliwy bez łodyg lub same płatki. Jeżeli jabłko jest kwaskowate nie musowo doprawiać sokiem z cytryny. Proporcje ciasta i owoców są dowolne, u nas im więcej dodatków, tym lepiej. Więc w podanych przepisach na racuszki znajduje się tylko kilka łyżek ciasta, natomiast bardzo duże ilości owoców i kwiatów. Smażę po 1-2 łyżki ciasta na złoto z obu stron.

Racuszki z robinią akacjową:

Kwiaty robinii akacjowej od dawna były stosowane w leczeniu chorób przewodu pokarmowego przy nadkwaśności żołądka. Mają również działanie moczopędne, ułatwiające trawienie i pobudzające apetyt.
Potocznie potrawa nazywana plackami z akacji, które goszczą na naszym stole co roku. Można je przygotować na słodko lub słono. Osobiście wolę wersję słodką, jednak staram się nie przesadzać z cukrem. Sam zapach kwiatów robinii w cieście jest słodki.
2 jajka
2-3 łyżki cukru
1 szklanka mleka
szklanka mąki
łyżka oleju (do ciasta)
lej do smażenia
kwiaty "akacji" na szypułkach lub bez (szypułek nie jemy nawet po usmażeniu)
 ewentualnie cukier puder do posypania
Kwiaty przed smażeniem można namoczyć w zimnej wodzie przez 30 min, a następnie osuszyć na papierowych ręcznikach. Jajka dokładnie mieszamy z cukrem, mlekiem i mąką. Kwiaty zanurzamy w cieście trzymając za ogonki, smażymy na złoty kolor. Po usmażeniu można oprószyć cukrem pudrem.

Już nie mogę się doczekać kwiatów czarnego bzu, z którego również przygotowujemy racuchy :)

Jak zwykle nie mogę znaleźć zdjęć w tej mojej kopalni płyt... ;)

Pączki róży w cieście:


Przygotowuję w takim cieście, jak kwiaty robinii akacjowej.
Zanurzam i smażę :)

2 komentarze:

  1. Ale cudnie wyglądają! Tylko, gdzie ja tu takie kwiaty znajdę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę przywieźć Ci kilka sadzonek świdośliwy.

      Usuń