piątek, 22 kwietnia 2016

Chlorella

Kilka miesięcy temu spróbowałam chlorelli. Za pierwszym razem dodałam łyżkę i niezbyt dobrze rozmieszałam...
Próbowaliście cynamonu na sucho? Tu również wrażenia niezapomniane :D
Po konkretnym wymieszaniu, wyszło nawet do przełknięcia. Przed kolejnymi próbami, przeczytałam odrobinę na jej temat... dodaje się łyżeczkę, a nie łyżkę.
Obecnie mam już kilka przepisów, które się sprawdzają :)
Chętnie podzielę się informacjami, które znalazłam na samym początku przygody z chlorellą.
Uwaga! Nie prowadziłam badań, informacje znalazłam w różnych źródłach i po swojemu skleciłam w całość.
Będę wdzięczna za namiary na wszelkie publikacje naukowe.

Chlorella jest hodowana w stawach, w warunkach słodkowodnych. Jej produkcja powinna być pod kontrolą, aby zachować jak najwyższe standardy jakości. Chlorelli do celów spożywczych nie należy hodować w naturalnych zbiornikach, ponieważ byłaby zbyt zanieczyszczona. Właśnie przez jej właściwości, związane z pochłanianiem metali ciężkich, toksyn i innych zanieczyszczeń.
Niektóre firmy oszukują klientów, dodają wypełniacze (często jest to węglan wapnia).
Chlorella jest glonem należącym do gromady zielenic. Jest ona organizmem autotroficznym, nie tworzy kolonii, a rozmnaża się przez podział komórki na autospory, które wydostają się na zewnątrz, po rozerwaniu ściany komórkowej u komórki macierzystej.
Chlorella - słodkowodna alga działa oczyszczająco na organizm człowieka. Dostarcza również bardzo cennych składników.
Zawiera witaminę B12 (więcej, niż jest w wątrobie wołowej), jest ona bardzo ważna, ponieważ niedobór prowadzi do upośledzenia sprawności intelektualnej oraz zaburzeń neurologicznych. Chlorella zawiera także beta-karoten, który wzmacnia wzrok, zapobiega zaćmie, usuwa uszkodzenia skóry powstałe na skutek promieniowania ultrafioletowego oraz przeciwdziała rakowi płuc. Znajduje się w niej również: wapń, magnez, fosfor i potas oraz żelazo, cynk, mangan, molibden, kobalt, miedź.
Dzięki temu, że zewnętrzna ściana komórkowa chlorelli jest bardzo twarda, wiąże się ona z metalami ciężkimi, toksynami, pestycydami, a następnie usuwa je z organizmu. Oczyszcza ona układ trawienny, a w szczególności jelito grube.
Chlorella może pomóc w oczyszczaniu organizmu z metali ciężkich- kadm z papierosów, ołowiu ze środowiska, rtęci i palladu z plomb dentystycznych, a nawet z alkoholu i rozpuszczalników (z produktów kosmetycznych) oraz chemikaliów zawartych w środkach czyszczących, lakierach, farbach.
Uszczelnia ona ścianki jelit, dzięki temu zapobiega wtórnemu zatruciu. Dzięki temu, że wiąże toksyczne związki, zapobiega przeciążeniu  wątroby i nerek (szczególnie przy odchudzaniu, głodówkach oraz saunie). Podobno zapobiega nieprzyjemnym skutkom po zakrapianej imprezie. Podanie koktajli z dodatkiem chlorelli zapobiega powstaniu kaca.
Chlorella stymuluje układ odpornościowy, pomaga powstrzymać infekcje. Czynnik wzrostu chlorelli, czyli CGF pobudza produkcję makrofagów, są one odpowiedzialne za pochłanianie oraz niszczenie bakterii, wirusów, komórek nowotworowych, szkodliwych substancji, dzięki temu powstrzymuje infekcje.  Może pomóc również przy destrukcji spowodowanej przez własne przeciwciała, ponieważ wycisza pobudzenie systemu immunologicznego. Łagodzi ona nadmierne reakcje alergiczne, np. na pyłek kwiatowy.
Przywraca prawidłową perystaltykę oraz wspomaga rozwój pożytecznej mikroflory jelit.W chlorelli występuje chlorellin, który niszczy bakterie patogenne i wspomaga wzrost przyjaznej flory bakteryjnej.
Oczyszcza ona krew, korzystnie wpływa na proces powstawania erytrocytów, co można wykorzystywać przy niedokrwistości. Chlorofil wspomaga również gojenie się ran, wzmacnia serce oraz stabilizuje ciśnienie krwi. Działą odmładzająco, pomaga neutralizować wolne rodniki. Chlorella zapobiega również zakwaszeniu, obniża kwasowość środowiska wewnętrznego organizmu.  Zapobiega miażdżycy, obniża poziom cholesterolu, podobno przy hiposterolemii sprzyja syntezie cholesterolu.
Zapobiega halitozie oraz neutralizuje zapach potu.  Dzięki niej wzrasta poziom serotoniny (hormon szczęścia), ponieważ chlorella zawiera tryptofan, przez co zapobiega depresji. Przy wieczornym zażywaniu chlorelli powstaje melatonina, dzięki temu lepiej się wysypiamy.
Jest pomocna przy grzybicach oraz przy rekonwalescencji.
U osób nadwrażliwych na początku przyjmowania chlorelli może pojawić się trądzik, opryszczka, wysypka lub pryszcze. Jest to spowodowane wzmożonym wydzielaniem toksyn,  organizm oczyszcza się, aby mógł powrócić do wewnętrznej równowagi.
Podobno ma ona największą zawartość chlorofilu.
Zawiera ona dużą ilość białka, wspomaga odchudzanie i może być stosowana jako wysokobiałkowy suplement, a także przy dietach wegańskich.

Używam jej do wielu dań zarówno na słodko, jak i słono. Można dodawać ją do trufli z daktylami, żurawiną, orzechami i suszonymi owocami. Dzięki daktylom nie potrzeba dosładzać. Z tej samej bazy można przygotować batony, dodając odrobinę oleju kokosowego i płatków owsianych lub jaglanych.
Dodałam ją również do pierniczków na Święta.  Po upieczeniu lub ugotowaniu może trochę stracić kolor, jednak nie traci swoich właściwości.

Nie będę ściemniała. Ja i dieta... odchudzanie odpada, jestem łasuchem.
Jednak lubię chlorellę, ponieważ dania z nią bardzo mi smakują :)

Jedyna, jaką próbowałam, to Chlorella z firmy: http://purellafood.pl/
https://www.facebook.com/Chlorella_PurellaFood-776067122503529/?ref=ts&fref=ts





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz